2010 m. liepos 23 d., Vilnius. Šiandien prasideda iniciatyvos „Augink atsakingai“ nacionalin eim ugdymo programa „Šeim universitetas“, kuri skatins tvus kurti intensyvius tarpusavio santykius ir taip stiprinti savo ryius su vaikais. Planuojama, kad programa tiesiogiai ar internetu per ketverius metus pasieks apie 100 tkst. eim Lietuvoje – tai sudaro apie 40 proc. vis alies eim, auginani vaikus iki 16 met.
„Tikime, kad is projektas sukurs slygas skleistis atsakingo ir kokybiko vaik ugdymo kultrai alyje ir taip ilaisvins krybinius ir ekonominius ateities visuomens pajgumus,“ – sak „Augink atsakingai“ iniciatorius „Omnitel“ prezidentas Antanas Zabulis.
Ši met birel „Augink atsakingai“ usakymu atliktas tv ir vaik santyki tyrimas parod, kad ketvirtadalis (24,8 proc.) vaikus auginani por Lietuvoje nepalaiko artimesni tarpusavio santyki. Tyrimas taip pat atskleid tiesiogines ssajas tarp tv tarpusavio santyki ir j ryio su vaiku. Pavyzdiui, kuo silpnesnis tv ryys, tuo daniau problemoms su vaikais sprsti jie renkasi iorin „atlyg“, o ne tarpusavio supratimo argumentus. Be to, maiau tarpusavyje bendraujani tv poiris vaiko aukljim daniau isiskiria, todl silpsta j autoritetas, maja vaiko pasitikjimas tvais.
„Taiau net ir tos poros, kurios sak skirianios laiko vienas kitam, i ties tai daro atsitikinai. Kitaip tariant, tvai neieko laiko pabti dviese smoningai, todl tarpusavio ryys geriausiu atveju tik palaikomas, o ne auginamas. Supratimo, kad santykius reikia kurti, i esms nra,“ – tyrimo rezultatus komentavo sociolog antropolog dr. Egl Laumenskait.
„Omnitel“ prezidentas A.Zabulis pabria, kad „Šeim universitetui“ kurti ir gyvendinti pavyko sutelkti partnerius, kurie projektui atnea labai konkret indl. Nacionalin eim ir tv asociacija (NŠTA) turi didiul patirt dirbant su eimomis ir plaius kontaktus – tai utikrina projekto sklaid. Tarptautin eim vystymosi federacija IFFD, Jungtini taut patarja eimos klausimais, „Šeim universitete“ pritaik pasauliniu mastu pasitvirtinus ir unikal ugdymo metod.
Šis metodas, 40 met naudojamas eim i 60 pasaulio ali, pagrstas atvejo analize (angl. case study): tvai analizuoja apraytas kasdienes situacijas asmenikai, diskutuoja apie jas eimoje ir grupse su kitomis eimomis, dalijasi savo patirtimis, nuomonmis ir taip tobulja.
„Metodo stipryb ir grois tas, kad ia nra prana, mokani, kaip eimos turi gyventi. ia eimos moko viena kit, pasidalydamos patirtimi, nuomonmis. Toks bdas labai prisideda prie tvo ir motinos sugebjimo kartu identifikuoti problemas ir jas sprsti. Tai – eimos vienybs mokykla,“ – sak IFFD atstov Lietuvoje Lina Bernatonien.
Moderuoti diskusijas „Šeim universitete“ eimoms pads mokymus ij savanoriai moderatoriai, kurie taps io projekto lyderiais.
„Šiandien ms laukia didelis darbas – sutelkti motyvuotas eimas, kurios atpains, koki didel vert jie gali sukurti Lietuvos visuomenei, ir taps pirmaisiais „Šeim universiteto“ moderatoriais. Btent ios eimos taps „Šeim universiteto“ branduoliu, aplink kurias projekto eigoje sniego gnits principu telksis kitos eimos. Toliau projektas gali vystytis visikai natraliai, su minimalia organizatori pagalba, nes jis pagrstas pai eim pamatine motyvacija – bti laimingoms, “ – pasakojo Tomas Šalkauskas, NŠTA pirmininkas.
Pasak Šalkausko, artimiausiu metu ketinama kreiptis vairias eimas jungianias organizacijas Lietuvoje, siekiant surasti ir sutelkti potencialius moderatorius i vairi Lietuvos rajon. Ne menkesnis vaidmuo tenka ir projekt nuviesianiai iniasklaidai.
Masinius eim mokymus planuojama pradti vlyv ruden, po to, kai baigsi moderatori parengimas. Šiemet planuojama gyvendinti dvi mokym programas, skirtas tvams su vaikais iki 8 met.
Tuo pat metu bus pradta kurti ir eim bendruomen projekto interneto svetainje www.seimu.lt.
Dalyvavimas „Šeim universitete“ nemokamas ir savanorikas.
Daugiau informacijos iniasklaidai: Lukas Mikelaitis „Publicum“ projekt vadovas Tel.: 8 612 62326 l.mikelaitis@publicum.lt |